تعمیر یخچال

نحوه تست موتور فن اواپراتور یخچال چگونه است؟

اگر فریزر شما سرد نمی کند اما صدای کارکرد موتور کندانسور را در یخچال می شنوید، به احتمال زیاد مشکل از موتور فن اواپراتور یخچال شماست. فن اواپراتور را می توان در پشت پنل پشتی فریزر پیدا کنید و تست کردن آن می تواند به شما در رفع مشکلات یخچال و فریزر کمک کند و در هزینه تعمیرات صرفه جویی کنید. برای نحوه تست موتور فن اواپراتور یخچال تا انتهای این نوشته همراه ما باشید

تست موتور فن اواپراتور یخچال با استفاده از کلید درب

1. درب یخچال فریزر را باز کنید و به دنبال نور باشید. اگر فریزر شما مجهز به لامپ داخلی است، هنگام باز کردن در باید روشن شود. اگر اینطور نیست، ممکن است که فریزر به جای مشکل در موتور فن اواپراتور، برق نمی‌گیرد.

 • مطمئن شوید که فریزر به درستی به برق وصل شده است.
 • اگر فکر می‌کنید برق به یخچال فریزر نمی‌رسد، فیوز برق منزل خود را بررسی کنید.

2. هوای سرد را در یخچال فریزر احساس کنید. اگر موتور فن اواپراتور یخچال از کار بیفتد، یخچال فریزر شما شروع به یخ زدایی می کند. در یخچال را باز کنید و با دستتان هوای خنک را احساس کنید. اگر یخچال کار نکند، باید بتوانید به تشخیص دهید. اگر یخچال سرد است، احتمالاً مشکل از موتور فن اواپراتور نیست.

 • اکثر یخچال ها موتور فن اواپراتور آنها هنگامی که در باز است کار نمی کند، بنابراین اگر فن کار کند، با باز کردن درب خاموش می شود.
 • تنظیم دمای فریزر را بررسی کنید تا از سرد بودن آن مطمئن شوید.

فن اواپراتور یخچال

3. کلید درب فریزر را پیدا کنید. فریزر شما یک سوئیچ دارد که هنگام بسته شدن توسط خود درب فشار داده می شود. با باز شدن در، سوئیچ فشار می آورد، چراغ روشن می شود و موتور فن اواپراتور خاموش می شود. به اطراف چارچوب در فریزر نگاه کنید تا کلید را پیدا کنید.

 • سوئیچ احتمالاً همان رنگ داخلی فریزر خواهد بود.
 • معمولاً می توانید سوئیچ را در فریم درب فریزر پایین بیابید.

4.کلید را برای یک دقیقه فشار دهید و نگه دارید. چراغ فریزر باید خاموش شود و فن اواپراتور بعد از چند ثانیه روشن شود. اگر روشن شود، باید بتوانید به وضوح فعال شدن موتور الکتریکی و سپس صدای زمزمه پایینی از چرخش فن را بشنوید.

 • اگر هنگام نگه داشتن سوئیچ، موتور فن روشن نشد، احتمالاً موتور خراب است.
 • اگر صدای موتور فن را می شنوید اما فریزر سرد نیست، احتمالاً مشکل از موتور فن اواپراتور یخچال نیست.

5. به صدای فن اواپراتور یخچال گوش کنید. اگر موتور فن اواپراتور خراب باشد، ممکن است همچنان کار کند در حالی که صدای بلندی ایجاد می کند که ممکن است نوسان داشته باشد. اگر چنین صدایی را بشنوید، ممکن است چیزی در پره‌های فن گیر کند یا موتور در حال خراب شدن باشد.

 • اگر صدای بلند شنیدید، برای دسترسی به موتور فن، باید پنل پشتی را بردارید.
 • کندانسور معمولاً در پشت پنل یخچال قرار ندارد، بنابراین موتور فن اواپراتور باید تنها چیزی باشد که در پشت پنل عقب صدا ایجاد می کند.

 دسترسی به موتور فن اواپراتور یخچال

1. یخچال را از برق بکشید. موتور فن اواپراتور یک جزء الکترونیکی است، بنابراین قبل از انجام هر نوع کاری روی آن باید مطمئن شوید که هیچ برقی به آن وارد نمی شود. برای اینکار یخچال را از برق بکشید، ممکن است لازم باشد آن را از دیوار بیرون بکشید تا به خروجی پشت آن دسترسی پیدا کنید.

 • قطع نشدن برق می تواند منجر به شوک یا سوختگی جدی شود.

2. تمام قفسه ها را از فریزر بیرون بیاورید. هنگامی که پیچ‌ها را از پنل پشتی خارج کردید، احتمالاً به صورت یک تکه بیرون می‌آید، به این معنی که همه چیز باید خارج از فریزر باشد تا بتوانید آن را بردارید.

 • برداشتن قفسه ها نیز فضای بیشتری برای کار به شما می دهد.
 • اگر هر گونه سخت افزار نصب همراه با قفسه ها بیرون آمد، مطمئن شوید که آن را در مکانی امن برای استفاده مجدد هنگام قرار دادن قفسه ها کنار بگذارید.

تعمیر فن اواپراتور یخچال

3. مجرای هوای نصب شده روی پنل عقب را بردارید. موتور فن اواپراتور در پشت پنل پشتی فریزر قرار دارد، اما قبل از اینکه بتوانید به آن پنل دسترسی پیدا کنید، باید پیچ هایی را که مجرای هوا را در پشت یخچال نگه می‌دارد، باز کنید و سپس آنها را بیرون بکشید.

 • کانال ها و سخت افزار نصب را در جایی امن کنار بگذارید.
 • در اکثر فریزرها می توانید با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپس کانال ها را جدا کنید.

تعمیر فن اواپراتور یخچال

4. پیچ های پنل را بیرون بیاورید. با خارج شدن کانال ها، باید بتوانید پیچ ​​هایی را ببینید که پنل عقب را در جای خود نگه می دارند. از یک پیچ گوشتی برای بیرون کشیدن هر پیچ استفاده کنید، سپس آنها را در مکانی امن کنار بگذارید.

 • اکثر فریزرها از پیچ های سر فیلیپس برای محکم کردن پنل پشتی استفاده می کنند، اما در برخی از فریزرها ممکن است نیاز به استفاده از آچار سوکت داشته باشید.
 • معمولاً حداقل چهار پیچ وجود دارد که پنل را در جای خود نگه می دارد، اگرچه ممکن است در قسمت های مختلف پنل در فریزرهای مختلف قرار داشته باشند.

تعمیر فن اواپراتور یخچال

5. سیم کشی موتور فن را جدا کنید. در فریزرهایی که موتور فن به جای پشت فریزر به پنل متصل است، فقط باید پنل را داخل فریزر قرار دهید تا بتوانید به سیم‌کشی که به فن می‌رود دسترسی داشته باشید. اگر اینطور نیست، می‌توانید سیم‌کشی را بعد از اینکه پنل پشتی را به طور کامل جدا کردید، قطع کنید.

6. پنل پشتی را از فریزر خارج کنید. کل پنل باید به صورت یک تکه بیرون بیاید، اگرچه ممکن است در ابتدا کمی گیر کرده باشد. اگر پنل به راحتی جدا نمی‌شود، به اطراف نگاه کنید تا ببینید آیا هیچ پیچی را که هنوز باز نکرده اید وجود دارد.

 • پنل را در مکانی امن کنار بگذارید تا زمان مونتاژ مجدد فریزر فرا برسد.
 • هنگام بیرون کشیدن پنل با فشار این کار را نکنید، زیرا ممکن است آن را معیوب کنید.

تعمیر فن اواپراتور یخچال

رفع مشکلات احتمالی در موتور فن اواپراتور یخچال

1.به دنبال یخ زدگی روی کویل ها اواپراتور باشید. اگر برای دسترسی به موتور فن اواپراتور، پنل پشتی فریزر را بردارید و متوجه شوید که کویل های زیر فن کاملاً یخ زده است، ممکن است موتور فن خوب باشد و مشکل شما ممکن است چیز دیگری باشد.

 • اگر روی همه کویل ها یخ زدگی پیدا کردید، یخچال را به مدت 24 تا 48 ساعت از برق جدا کنید تا آب شود و سپس دوباره آن را به برق وصل کنید.
 • اگر فریزر بعد از آب شدن دوباره کار کند، مشکل از موتور فن اواپراتور نیست.
 • از دیگر مشکلات آن می توان به گیرکردن فن کندانسور یا رله بد اشاره کرد. ممکن است برای رفع این مشکلات به یک تکنسین خبره نیاز داشته باشید.

تعمیر فن اواپراتور یخچال

2.همه چیز را در اطراف پره های فن پاک کنید. اگر هنگام چرخش چیزی در پره‌های موتور فن اواپراتور گیر کند، می‌تواند موتور را متوقف کند و به طور بالقوه به آن آسیب برساند. به دنبال هر گونه نشانه ای از ریسمان یا پلاستیک گیر کرده در تیغه ها باشید.

 • اگر چیزی دور پره‌های فن پیچیده شده است، آن را بردارید و دوباره فریزر را روشن کنید.
 • سوئیچ درب فریزر را پایین نگه دارید و ببینید که آیا فن روشن می شود یا خیر. اگر نشد، باید تعویض شود.

3.سیم های منتهی به موتور فن را پیدا کنید. در حالی که بسته به مدل فریزر شما ممکن است تعدادی سیم به پنل پشتی فریزر شما وارد شود، تنها سه سیم به سمت خود موتور فن اواپراتور می رود. دو تا از سیم ها با هم و سیم سوم (زمین) جداست.

 • این سیم ها ممکن است به همان دسته دوشاخه بروند.
 • رنگ این سیم ها ممکن است در یخچال های مختلف متفاوت باشد.

4.برای بررسی مقاومت الکتریکی موتور از مولتی متر استفاده کنید. پروب های مولتی متر را به دو سیمی که تشخیص دادید از موتور اواپراتور خارج می شوند وصل کنید، سپس مولتی متر را روشن کرده و روی مقاومت یا اهم تنظیم کنید. مقدار را روی مولتی متر علامت بزنید، سپس آن را با مقاومتی که موتور اواپراتور باید داشته باشد مقایسه کنید.

 • می توانید مشخصات مقاومت صحیح موتور اواپراتور را در دفترچه راهنمای یخچال، دفترچه راهنمای تعمیرات خاص برنامه یا در وب سایت سازنده یخچال بیابید.
 • اگر قرائت با مشخصات سازنده مطابقت نداشته باشد، موتور اواپراتور باید تعویض شود.

سوالات پر تکرار:

[sp_easyaccordion id=”2766″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا