تعمیر یخچال

اواپراتور یخچال چیست؟ طرز کار اواپراتور + انواع اواپراتور

اواپراتور یخچال چیست؟ وقتی صحبت از سیستم یخچال می شود، اواپراتور نقش زیادی در خنک سازی یخچال دارد. اواپراتور در کنار سایر اجزای سیستم یخچال مانند کمپرسور، دستگاه انبساط و کندانسور کار می کند.

عملکرد اصلی یک اواپراتور ، حذف گرما از هوا، آب و سایر موارد داخل یخچال است. اواپراتور به عنوان یک مبدل حرارتی عمل می کند که به انتقال گرما از وسایل و خنک کردن آن کمک می کند. اگر مشکلی در اواپراتور و همچنین موتور فن اواپراتور یخچال پیش بیاید دستگاه قادر به خنک کردن نخواهد بود. یکی دیگر از مشکلات که ممکن است برای شما پیش بیاید یخ زدن اواپراتور یخچال است.

طرز کار اواپراتور یخچال چگونه است؟

اواپراتور یخچال بخشی از چرخه تبرید است که باعث سرد شدن داخل یخچال شما می شود.

اواپراتور یخچال چیست؟

پس از اینکه گاز مبرد از کویل های کندانسور واقع در پشت یخچال گذشت، شروع به خنک شدن کرده و به مایع تبدیل می شود. در این مرحله مبرد مایع  به شیر انبساط می رسد. شیر انبساط مقدار گاز مبرد سرد شده را که در اواپراتور یخچال آزاد می شود، کنترل می کند.

همانطور که این گاز وارد اواپراتور یخچال می شود، توسط فشار هوایی که توسط کمپرسور در طرف مقابل ایجاد می شود، به سمت جلو کشیده می شود. در طی این فرآیند، مبرد گرمای یافت شده توسط اواپراتور را جذب می کند، به ویژه در هوایی که در داخل محفظه های مواد غذایی یخچال وجود دارد.

برخی از مدل های یخچال از فن هایی برای دمیدن هوا از داخل محفظه های مواد غذایی به سمت کویل اواپراتور استفاده می کنند تا گرما را سریع جذب کنند.

پس از اینکه گرمای بیشتری را جذب کرد، مبرد دوباره به چرخه تبرید کمپرسور پمپاژ می شود.

اهمیت سیستم یخچال

اهمیت سیستم یخچال و فریزر در زندگی ما برای همه شناخته شده است، به خصوص زمانی که هوا گرم است.
یخچال و فریزر به سرد و تازه نگه داشتن آب و غذا کمک می کند. غذا در یخچال سرد تازه‌تر می‌ماند، زیرا هوای سرد تشکیل باکتری‌ها روی غذا را کند می‌کند، به این معنی که خراب شدن غذا بیشتر طول می‌کشد.
اواپراتور یخچال نقش مهمی در سیستم خنک کننده یخچال ایفا می کند.

انواع اواپراتور یخچال از نظر کارایی

دو نوع اواپراتور یخچال وجود دارد که به فرآیند تبادل حرارت کمک می کند. بیایید نگاهی به هر نوع بیندازیم:

اواپراتور همرفت اجباری

قطعه اواپراتور یخچال اجباری به مایعی که باید خنک شود از طریق یک پمپ یا فن بر روی اواپراتور یخچال کمک می کند.

اواپراتور همرفت طبیعی

بخش اواپراتور یخچال کانوکشن طبیعی به خنک کردن جریان مایع داخل یخچال به روشی طبیعی کمک می کند. همرفت طبیعی کار می کند زیرا بین چگالی مایع سرد و گرم تفاوت وجود دارد.

انواع اواپراتور یخچال از نظر ظاهر

وقتی به انواع مختلف اواپراتورهای یخچالی فکر می کنید، سه نوع اواپراتور وجود دارد که از نظر ظاهر با هم متفاوت هستند. بیایید نگاهی دقیق تر به هر نوع بیندازیم.

اواپراتور یخچال لوله ای

این نوع ساخت اواپراتور یخچال به گونه ای طراحی شده است که کل سطح اواپراتور با مبرد تبخیری موجود در سیستم یخچال در تماس باشد.

اواپراتور یخچال صفحه ای

این نوع از نظر ساختمانی مانند نوع ساخت لوله ای عمل می کند و مفهوم تماس سطحی با مبرد تبخیر کننده را دارد. با این حال، اواپراتور یخچال سطح صفحه ای در سیستم های یخچالی متفاوتی نسبت به اواپراتورهای لوله یافت می شود.

اواپراتور یخچال پره دار

این نوع اواپراتور از نظر ساخت بر روی سیم پیچ های لوله ای استفاده می شود. باله ها صفحات فلزی هستند که از آلومینیوم ساخته شده اند.
طراحی ساخت یک اواپراتور یخچال به عوامل مختلفی بستگی دارد. سه عامل اصلی که در استفاده از نوع ساختمانی در سیستم یخچال نقش دارند: مبرد و بخار مایع، دما و افت فشار می باشد.

اواپراتور در کجای یخچال قرار دارد؟

دانستن اینکه اجزای یخچال در کدام قسمت قرار دارند می تواند اطلاعات مفیدی باشد، به خصوص اگر یخچال شما روی فریزر قرار دارد. جدا از کندانسور که وظیفه تبدیل مبرد گازی به مایع را بر عهده دارد، اواپراتور که وظیفه تبدیل مبرد مایع به گاز را بر عهده دارد، شاید یکی از مهمترین اجزای خنک نگه داشتن یخچال باشد. در حالی که کندانسور همیشه در قسمت بیرونی یخچال قرار دارد، اواپراتور همیشه در داخل یخچال قرار دارد.

محل قرار گیری اواپراتور در فریزر

اکثر یخچال های خانگی اواپراتورهای خود را در پشت دیوارهای فریزر خود قرار داده اند. این اواپراتورها از سیم پیچ هایی تشکیل شده اند که گرما را جذب می کنند و فن هایی که هوای خنک حاصل را به گردش در می آورند. اواپراتورها علاوه بر گردش هوا در فریزرها، از فن ها برای فرستادن هوای خنک به داخل قفسه های نگهداری مواد غذایی یا قسمت های مواد غذایی تازه یخچال ها استفاده می کنند. در حالی که اواپراتورها می توانند هوا را تا دمای انجماد خنک کنند، تا زمانی که هوا به بخش غذاهای تازه می رود، کمی گرمتر می شود، به همین دلیل است که مایعات، میوه ها و سایر مواد غذایی هنگام قرار دادن یخ نمی زنند. آنها را در قسمت تازه یخچال قرار دهید اما وقتی آنها را در فریزر قرار می دهید یخ می زنند.

محل قرارگیری اواپراتور در یخچال فریزر

یکی از مشکلات در قرار دادن استاندارد اواپراتور یخچال این است که مواد غذایی تازه را با رطوبت کافی فراهم نمی کند. در فریزر، هر گونه رطوبت موجود در هوا به اواپراتور منجمد می شود زیرا کویل های آن گرما را می مکند. در نتیجه، هوایی که فن اواپراتور به داخل یخچال می‌چرخاند، خشک می‌شود. برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی برای افزایش رطوبت در قسمت یخچال اقدام به نصب دو اواپراتور در یخچال خود کرده اند. طبق استاندارد، یک اواپراتور قدرتمند برای هوای فوق‌العاده خنک‌کننده در فریزر قرار می‌گیرد، در حالی که اواپراتور دوم با قدرت کمتر در بخش یخچال قرار می‌گیرد تا هوای کمی گرم‌تر فراهم کند که رطوبت بیشتری را حفظ کند.

اواپراتور به لوله مویی متصل شده است

صرف نظر از اینکه اواپراتور در کجا قرار دارد، قطعه همیشه به یک دستگاه اندازه گیری متصل می شود. در اکثر یخچال های خانگی، یک دستگاه اندازه گیری از یک لوله مویین مسی تشکیل شده است که یک لوله با قطر داخلی فوق العاده کوچک است. دستگاه اندازه گیری وظیفه کنترل جریان و فشار مایع مبرد را در حین حرکت از کندانسور یخچال به اواپراتور آن بر عهده دارد.

صدای اواپراتور یخچال

اواپراتورها از پر سر و صداترین اجزای یخچال هستند. اگر صدای یخچال شما به طرز غیرقابل تحملی زیاد شده است، موتور فن اواپراتور شاید دلیل این صدا باشد و احتمالاً تعویض آن بهترین راه حل خواهد بود. یکی دیگر از دلایل نویز، سیم پیچ اواپراتور است که در طول چرخه های یخ زدایی، صداهای خش خش و بخار تولید می کند. با این حال، این یخ زدایی ضروری است و به معنی این نیست که اواپراتور شما خراب است.

تعمیر اواپراتور یخچال در کارا امداد

اگر مشکلی در اواپراتور شما پیش آمد و یخچال را خنک نکرد و یا یخ زدگی در آن مشاهده کردید می توانید با ما برای تعمیر یخچال تماس بگیرید.

تکنسین های ما آماده هستند تا هفت روز هفته و از ساعت 8 صبح تا 9 شب در خدمت شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا