تعمیر یخچال

آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟ دلایل + راه حل

به منظور سرد نگه داشتن غذا، یخچال شما از طریق تولید هوای سرد دمای ثابتی را در داخل یخچال حفظ می کند. مانند یک تهویه مطبوع، می توانید انتظار داشته باشید هر از چند گاهی صدای روشن شدن یخچال خود را بشنوید. با این حال، اگر تمام روز را در آشپزخانه خود بوده اید و متوجه شده اید که یخچال شما واقعاً خاموش نشده است، پس مشکل دارید. آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟

برای تعمیرات تخصصی یخچال در تهران می توانید با کارا امداد تماس بگیرید

آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟

از آنجایی که یخچال‌ها جدید امروزی تقریباً بی‌صدا کار می‌کنند، کار یخچال شما در تمام طول روز احتمالاً آرامش خانه شما را مختل نمی‌کند. با این حال، چیزی که شما را آزار می‌دهد، قبض برق بسیار بالاتری است که به دلیل آن دریافت می‌کنید یا این که ممکن است متوجه شوید، غذای داخل یخچال شما ( مانند تخم مرغ‌هایتان ) در حال یخ زدن باشد. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که تحقیقات خود را برای یافتن مشکل و رفع آن آغاز کنید.

 کویل های کندانسور کثیف عامل یکسره کار کردن فن یخچال

اگر یخچال شما در تمام طول روز کار می‌کند، یکی از رایج‌ترین دلایل آن نیز آسان‌ترین رفع آن است. پاسخ ساده است، کویل های کندانسور در پشت یخچال کثیف هستند. این کویل ها در پشت یا زیر یخچال شما قرار دارند، بخشی از سیستم آب بندی شده در یخچال شما هستند که آن را خنک می کند. به طور خاص، کویل های کندانسور وظیفه انتشار گرمای جمع آوری شده از داخل یخچال را به خارج از آن بر عهده دارند.

فرآیند استفاده شده توسط کویل های کندانسور می تواند تراکم جزئی ایجاد کند که آن را به نوعی آهنربای جدی برای گرد و غبار و کثیفی در خانه می کند. با افزایش زمان این امر بر روی سیم پیچ های کندانسور برای دفع گرما باید سخت تر کار کنند. این فشار را بر کل سیستم وارد می کند که باعث می شود برای مدت طولانی تری یخچال کار کند. هر چه کویل ها کثیف تر شوند، یخچال شما بیشتر کار می کند و انرژی بیشتری مصرف می کند.

اگر هرگز کویل های کندانسور خود را تمیز نکرده اید، احتمالاً به تمیز کردن آن نیاز دارند. حتی اگر آشپزخانه بسیار تمیزی داشته باشید، گرد و غبار در هوا وجود دارد و در آنجا جمع می شود. برای تمیز کردن کویل های کندانسور روی یخچال، باید دستگاه را از برق بکشید، گریل محافظ را بردارید و تا حد امکان گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی را پاک کنید. سازندگان لوازم خانگی مانند جنرال الکتریک حتی یک برس مخصوص برای تمیز کردن کویل ها می سازند. این کار را آسان‌تر (و کامل‌تر) می‌کند، اما استفاده از آن اجباری نیست. نکته کلیدی این است که تا حد امکان گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی را از کویل ها با حداقل خطر برای کویل های واقعی پاک کنید. پس از اتمام کار، یخچال شما باید کارآمدتر کار کند.

موتور فن کندانسور معیوب دلیل یکسره کار کردن یخچال

برای تولید هوای سرد، یخچال شما به یک فن کندانسور وابسته است که هوا را از روی کویل های کندانسور می کشد. این هوا با این عمل سرد می شود و به داخل یخچال شما هدایت می شود. با این حال، اگر فن کندانسور کار نمی کند، یخچال شما همچنان هوا را جذب می کند، اما کارایی بسیار کمتری دارد. یخچال باید تقریباً دائماً کار کند تا دیگر کار نکردن فن را جبران کند.

خبر خوب این است که تست این موتور فن بسیار آسان است. با قطع برق از یخچال، باید بتوانید به پشت کویل ها برسید و تیغه فن را روی فن کندانسور بچرخانید. اگر موتور معیوب شده باشد، هنگامی که می خواهید فن را بچرخانید، کار بسیار دشوار خواهد بود. یک فن کندانسور سالم با لمس آن آزادانه می چرخد.

موتور فن اواپراتور معیوب دلیل یکسره کار کردن یخچال

اگر یخچال شما همیشه کار می کند، اما بنا به دلایلی، در واقع گرمتر از حد معمول است و هوا سرد را احساس نمس کنید؟ در این صورت احتمالاً فن اواپراتور شما از کار افتاده است. اگر فن خاموش شده باشد یا فقط گاهی اوقات کار می کند، هوای خنک قادر به گردش در داخل یخچال نیست.

فن اواپراتور وظیفه گردش هوای سرد را از کویل های شما و به داخل قسمت یخچال دارد. بدون کارکرد آن، هوای خنک به طور موثر به غذای تازه شما دمیده نمی شود. با این حال، یخچال شما همچنان سعی می‌کند آن دما را با کار کردن همیشه حفظ کند. در حالی که می توانید فن واقعی اواپراتور را از نظر آسیب بررسی کنید، احتمال اینکه موتوری که آن را روشن می کند خاموش شده باشد بسیار بیشتر است.

کمپرسور معیوب دلیل دیگر

بین یخچالی که دائما کار می کند و کمپرسوری که دائما کار می کند تفاوت وجود دارد. فن یخچال ممکن است معیوب شده باشد و روشن بماند. با این حال، اگر یک کمپرسور خراب باشد و روشن بماند، بسیار بیشتر قابل توجه خواهد بود. یخچال شما نه تنها همیشه با صدای بلندتر کار می کند، بلکه تأثیراتی روی داخل نیز خواهد داشت.

متأسفانه، تعمیر کمپرسور یخچال در سیستم آب بندی یخچال و فریزر می تواند بسیار پیچیده باشد. در حالی که به احتمال زیاد می توان آن را انجام داد، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید که آن را به یک تکنسین حرفه ای تعمیر یخچال بسپارید.

لاستیک درب فرسوده یخچال

مشکل ممکن است مربوط به قطعاتی نباشد که در واقع هوای خنک را تولید می کنند، بلکه مربوط به قطعاتی است که مسئول حفظ هوای خنک هستند. در یخچال ها، درب بیرونی یا محفظه داخلی با یک مهر و موم پلاستیکی قابل انعطاف پوشیده شده است. هنگامی که در بسته است، این مهر و موم پلاستیکی به یخچال قالب می زند و هوای خنک را داخل یخچال نگه می دارد. با این حال، با گذشت زمان، این مهر و موم های پلاستیکی ممکن است به دلیل آسیب یا حتی فقط به دلیل قدیمی بودن از بین بروند.

اگر یخچال شما دائما کار می کند، ساده ترین بررسی این است که لاستیک درب را به صورت بصری بررسی کنید. به اطراف کل لبه لاستیک برای شکاف یا آسیب نگاه کنید. اگر قسمتی از نظر ظاهری یکنواخت یا ناهموار به نظر می رسد، لاستیک باید تعویض شود تا بتواند یک مهر و موم محکم ایجاد کند. اگر لاستیک یخچال خراب است، اجازه می دهد هوای سرد از داخل یخچال شما خارج شود و دستگاه به شدت در حال تلاش برای تعویض آن است. این باعث می شود تقریباً یخچال دائماً کار کند، به خصوص اگر خانه شما بسیار گرم است.

اگر به پاسخ به سوال آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟ نرسیده اید می توانید مشکل خود را در کامنت ها و یا بخش پرسش و پاسخ کارا امداد بپرسید تا متخصصان ما جواب سوالات شما را بدهند.

برای تعمیرات تخصصی یخچال در تهران می توانید با کارا امداد تماس بگیرید

سوالات متداول

 

 

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام.یخچال فریزر پارس دارم فن یخچال هم صدای زیاد دارد و هم تقریبا همیشه کار میکند برای رفع آن راهنمایی بفرمائید.

    1. با سلام
      اگر فن یخچال فریزر شما صدا میدهد ابتدا بررسی کنید که فن لای توده های یخ گیر نکرده باشد،غلت خرابی بعدی میتواند نابالانس شدن پروانه فن و خراب شدن بوش فن باشد.بهتر است فن و پروانه با نمونه ی شبیه به خودش تعویض شود.
      علت یکسره کار کردن فن نیز میتواند از خرابی سنسور،خرابی برد و یا اتصالی در سیم کشی دستگاه باشد،این موارد را بررسی کنید و به رفع عیب بپردازیذ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا