تعمیر یخچال

تشخیص علائم سوختن موتور (کمپرسور) یخچال چگونه است؟

همه ما عادت داریم مواد غذایی خود را در یخچال بگذاریم تا زمانی که مواد غذایی بوی بدی ندهند. زمانی که متوجه بوی بد می‌شوم، زمانی است که موتور یخچال کار نمی‌کند. در این نوشته به بررسی علائم سوختن موتور یخچال می پردازیم.

همه اقلام الکترونیکی مانند یخچال 33 اینچی در هنگام استفاده به خوبی کار می کنند. استفاده بیش از حد یا عدم استفاده ممکن است منجر به اختلال در عملکرد شود.برای سفارش تعمیر یخچال می توانید با کارا امداد تماس بگیرید.

 علائم سوختن موتور یخچال چیست؟

این یک واقعیت خنده دار است که ما علت خرابی موتور (کمپرسور) یخچال را با سرزنش شخصی که آخرین بار از آن استفاده کرده است، تخمین می زنیم.

یکی از بهترین نشانه‌ها یا علائم فیزیکی سوختن موتور (کمپرسور) یخچال، زمانی است که یخچال خنک نمی‌شود، به این معنی که برخی از قسمت‌های یخچال به اندازه گذشته خنک نیستند. این نشانه یک وضعیت هشدار دهنده است. دلیل خرابی موتور (کمپرسور) کارکرد مداوم آن است. کمپرسور بدون اینکه اجازه دهد محفظه های یخچال و فریزر به دمای دلخواه خود برسند خراب می شود. در این سطح، مقادیر کمپرسور کاهش می یابد یا ممکن است به مبرد آسیب برساند.

وقتی یخچال شروع به نشان دادن علائم خرابی موتور (کمپرسور) یخچال می کند که به زودی از بین می رود، نه تنها مواد غذایی را که در آن ذخیره کرده بودم از دست می دهیم، بلکه ممکن است با هزینه تعمیر یخچال نیز مواجه شویم یا احتمالاً باید یخچال نو بخرید؟

قبل از اینکه به همه این موارد فکر کنیم، اولین فکری که به ذهنم می‌رسد این است که چه چیزی باعث از کار افتادن موتور (کمپرسور) یخچال می‌شود که کمپرسور کاملاً فرسوده شده یا نه.

 نشانه های سوختن موتور یخچال

علائم سوختن موتور یخچال

تشخیص نشانه های سوختن موتور (کمپرسور) یخچال سخت است. گاهی اوقات روی علائم یخچال تمرکز نمی کنیم. ما فقط وقتی متوجه می شوم که یخچال کاملاً از کار افتاده است و جرقه یا بوی روغن به را احساس مس کنیم. اگر بدانم چه چیزی باعث خرابی موتور (کمپرسور) یخچال می شود، می توانم یخچال خود را از آسیب کل سیستم نجات دهم.

بنابراین، قبل از هر گونه نتیجه گیری، نحوه عملکرد کمپرسور را از راه های مختلفی که در زیر توضیح داده ایم.

بیایید هر یک از روش‌های را بررسی کنیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم بفهمیم که موتور (کمپرسور) یخچال وضعیت بسیار بدی دارد یا خیر:

 رله کمپرسور را بررسی کنید

رله یک وسیله حفاظت از بار الکتریکی اضافی است که سیم پیچ را در مدار شروع می کند تا زمانی که کمپرسور به سرعت کار خود برسد.

بیایید بررسی کنیم که رله بد چگونه با خرابی موتور (کمپرسور) یخچال مرتبط است:

 • یخچال خود را از پریز جدا کنید و کنار بکشید تا فضای زیادی برای کار بدون مانع داشته باشید.
 • یک پنل جانبی در کنار کمپرسور قرار دارد.
 • با یک یا چند پیچ ​​که با چرخاندن در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌توان آن را جدا کرد. پیچ گوشتی می تواند به شما کمک کند تا آن را از پنل جدا کنید.
 • پس از دسترسی به سطح زیر، یک دستگاه جعبه سیاه به نام سوئیچ رله استارت وجود خواهد داشت. این قطعه به طور مستقیم به مشکلات موتور (کمپرسور) یخچال متصل است و اطلاعات عمده ای در مورد نحوه عملکرد بد موتور (کمپرسور) یخچال دارد.
 • آن را تکان دهید و صدایش را گوش کنید. اگر چیزی در داخل آن کوبید به این معنی است که رله خراب است و این از علائم سوختن موتور یخچال مستثنی است.
 • اما اگر صدا ندهد، رله سالم است و این بار یکی از علائم خرابی کمپرسور یخچال شماست. باید کمپرسور را عوض کنید

 تست موتور کمپرسور

تست موتور کمپرسور مهمترین و اساسی ترین مرحله در فرآیند شناخت کمپرسور معیوب یخچال است. می توانید از آن تخمین بزنید که چه اتفاقی در یخچال می افتد یا چه چیزی باعث خرابی موتور (کمپرسور) یخچال می شود. آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست.

یخچال را از برق بکشید و از پشت به موتور کمپرسور دسترسی پیدا کنید. آن را خوب تست کنید یا اجازه دهید یک متخصص این کار را انجام دهد!

 موتور (کمپرسور) یخچال روشن و خاموش می شود

هنگامی که کمپرسور شروع به فرسودگی می کند شروع به کلیک کردن و خاموش شدن می کند یا در برخی مواقع کلیک کمپرسور اصلا کار نمی کند. زمانی که یخچال باید دمای خنک کننده خود را حفظ کند، کمپرسور روی آن کلیک می کند و پس از به دست آوردن دمای مورد نظر، به طور خودکار خاموش می شود.

وجود مشکل در راه اندازی آن به این معنی است که کمپرسور یخچال با بار اضافی مواجه شده است. چنین وضعیتی زمانی رخ می دهد که برق به طور ناگهانی قطع شود.

 عوامل دیگر سوختن موتور (کمپرسور) یخچال

عیب یابی یخچال اغلب به دلیل خرابی موتور (کمپرسور) رخ می دهد. اما گاهی اوقات دلایل دیگری نیز عملکرد کمپرسور را متوقف می کند. قبل از تماس با یک شرکت تعمیر، اجازه دهید نگاهی به آنها بیندازیم:

 فن موتور یخچال از کار می افتد

هر اقلام الکترونیکی که با یک پردازنده کار می کند با یک سیستم قطعه فن همراه است تا دمای داخلی را حفظ کند و سیستم را با گرمای خسته کننده خنک نگه دارد. فن همچنین از گرم شدن بیش از حد وسایل جلوگیری می کند. فن در حین کارکرد صحیح، صدایی قابل شنیدن تولید می کند.

وقتی در منزل صدا را به وضوح می شنویم. شاید باعث ایجاد ترس در ما شود. و وقتی متوجه می شویم که وقتی فن از کار می افتد صداهای خنده داری ایجاد می کند که قابل شنیدن هستند. این یکی از سرنخ‌های علائم بد کمپرسور یخچال است و ما احساس می‌کنیم باید با کسی تماس بگیرم که بتواند این مشکل را برطرف کند. کمپرسور یخچال خراب پس از تعویض فن آن به خوبی شروع به کار می کند.

 صدا دادن موتور یخچال

صدای بد به صدای وزوز اشاره دارد. مشخص است که در یخچال های قدیمی تر، کمپرسور صدای بیشتری می دهد. اما اگر از یخچال‌های مدرن و جدید استفاده می کنید آرام و با صدای کم کار می کنند که حتی ممکن است صدای آن را به درستی نشنویم.

کمپرسور معیوب یخچال با صدایی همراه است که شنیده می شود. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شیرهای یاتاقان قدیمی شوند. این نویز مکانیکی بد با کشش جریان ترکیب می شود و باعث می شود که مدار شکن گهگاهی خاموش شود.

بهم خوردن سوپاپ ها و صدای جیر زدن آن نشانه سرد نشدن صحیح یخچال است. یک کمپرسور با بلبرینگ و سوپاپ‌های خراب نیز داغ می‌شود و بوی بد روغنی مانند سیم گرم شده از خود به جای می‌گذارد.

 خازن را چک کنید

یخچال تا زمانی که کمپرسور کار می کند و کمپرسور با پشتیبانی از خازن به خوبی کار می کند، اقلام را سرد نگه می دارد. اگر کمپرسور خوب کار می کند اما نمی تواند اقلام داخل یخچال را خنک کند، ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که خازن فرسوده شده و باعث ایجاد مشکل در کمپرسور یخچال شود.

 یخچال را تمیز کنید

چند وقت است که یخچال را تمیز کرده اید؟ یک یخچال کثیف با مسدود کردن مسیری که باعث عملکرد ضعیف کمپرسور می شود، کویل های خنک کننده را متراکم می کند. حتماً هر چند وقت یکبار یخچال خود را با دستمال مرطوب و صابون تمیز کنید.

برق را به طور ناگهانی قطع نکنید زیرا کمپرسور برای حفظ دمای مورد نظر خود زمان می برد. قطع مکرر برق ممکن است منجر به خرابی کمپرسور یخچال شود. تا زمانی که کاملاً خشک نشده به آن منبع تغذیه ندهید.

 عیب یابی موتور (کمپرسور) یخچال

سلامت موتور (کمپرسور) یخچال برای کارایی و طول عمر سیستم ضروری است. سازنده چیزی را ارائه می دهد که “مشخصات موتور ” نامیده می شود و بسیار مهم است که پارامترها در این شرایط باقی بمانند. اگر خارج از این موارد شروع به کار کنند، کمپرسور شروع به از کار می‌کند. برخی از دلایل رخ دادن این امر می تواند انتخاب نادرست کمپرسور یا سایر اجزای سیستم در طول مرحله طراحی، از طریق سرویس، نگهداری و راه اندازی ضعیف باشد. بیایید اکنون با جزئیات بیشتری به این موارد نگاهی بیندازیم.

سوختن موتور (کمپرسور) یخچال اغلب هنگام گرم شدن بیش از حد ایجاد می شود.

 داغ شدن موتور (کمپرسور) یخچال

کمپرسورها گرما تولید می کنند. همه کمپرسورها به گونه ای طراحی شده اند که دستاوردهای حرارتی طبیعی ناشی از فشرده سازی، سیم پیچی موتور، اصطکاک و گرمای فوق العاده معمولی را تحمل کنند. تمام این گرما را می توان در یک سیستم در حال اجرا به سادگی با گرفتن دمای خط تخلیه حدود 15 سانتی متر یا کمتر از کمپرسور اندازه گیری کرد.

اگر دمای خط تخلیه بیش از 120 درجه سانتیگراد باشد، دمای داخل کمپرسور در شیر یا شیرهای تخلیه 150 درجه سانتیگراد یا بیشتر است. در آن درجه حرارت بالا، روغن و برخی مبردها شروع به تجزیه شدن می کنند. کربن و لجن تشکیل می شود. داغ شدن کمپرسور یخچال می تواند دچار خرابی دریچه مکش، فرسودگی پیستون، تشکیل لجن و کربن می شوند و از آنجایی که روغن کاری مناسب غیرممکن است، کمپرسور در نهایت مسدود می شود.
باید اقدامات اصلاحی انجام شود باعث سوختن موتور یخچال می شود.

  علل داغ شدن موتور یخچال

در قسمت تبرید، شایع ترین علت گرمای بیش از حد، تنظیم نامناسب کنترل ها است. TXV، EXV، EPR، بای پس گاز داغ، تخلیه کننده ها، سوئیچ های کنترل فشار، هر یک یا همه آنها به طور نامناسب تنظیم شده اند، می توانند به گرمای بیش از حد گاز برگشتی کمک کنند. مشکلات لوله کشی مربوط به خط مکش می تواند باعث ایجاد گاز برگشتی با دمای بالا شود. کمپرسورهای نیمه و فول هرمتیک با گاز مکش خنک می شوند. خنک کردن سیم پیچ موتور تابعی از جریان گاز و دمای گاز است.

هر سازنده کمپرسور محدودیت هایی را تعیین می کند. رایج ترین حد بالا 18 درجه سانتی گراد با حدود 24 درجه سانتی گراد است. این دما حداکثر دمای واقعی گاز مکش ورودی است، نه سوپرهیت. سوپرهیت گاز مکش معمولاً بین 4 تا 8 درجه سانتیگراد محدود می شود. برای به دست آوردن این محدودیت ها همیشه بهتر است مشخصات سازنده را بررسی کنید و از آنها تجاوز نکنید. گرما به گاز مکش که از اواپراتور به کمپرسور جریان می یابد، اضافه می شود.

اگر خط مکش به طور غیرعادی طولانی، عایق نشده یا در فضاهای گرم نصب شده باشد، ممکن است این گرما بیش از حد باشد. نسبت تراکم بالا دلیل گرمای بیش از حد است.

نسبت تراکم در موتور یخچال

نسبت تراکم یا فشار یک سیستم تبرید به عنوان فشار تخلیه مطلق تقسیم بر فشار مکش مطلق تعریف می شود. محاسبه این نسبت می تواند کمک بزرگی برای عیب یابی یک سیستم باشد.
سازنده کمپرسور حداکثر نسبت تراکم را تعیین می کند. تعیین نسبت تراکم که یک کمپرسور در آن کار می کند به راحتی انجام می شود. اگر کمپرسور با نسبت تراکم خارج از محدوده طراحی خود کار می کند، باید دلیل یا دلایل آن را پیدا کرد و اصلاح کرد وگرنه کمپرسور خواهد سوخت. خوانش سنج گرفته شده، تکنسین سرویس را به نقطه شروع راهنمایی می کند.

 فشارهای متراکم بالا

فشار بالای سر با کندانسور هوا خنک ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • کندانسور کثیف یا مسدود شده
 • مشکلات فن
 • دمای بالای هوای محیط
 • غیر قابل تراکم (هوا یا نیتروژن مخلوط با مبرد) در سیستم
 • تنظیم نادرست یا خرابی کنترل فن
 • شارژ بیش از حد مبرد
 • بار حرارتی بالا روی اواپراتور

در تجهیزات آب خنک:

 • به دنبال کندانسورهای کوچک شده باشید
 • دمای آب ورودی بالا
 • مقدار کم آب

 فشار اواپراتور کم

معمولاً وقتی نسبت تراکم بسیار بالا با فشار مکش پایین مواجه می‌شود، مشکل رایج‌تر است. موارد زیر همگی می توانند در کاهش فشار مکش نقش داشته باشند:

 • بار کم
 • دستگاه انبساط نادرست تنظیم شده یا با اندازه نامناسب
 • اواپراتور ناهماهنگ یا معیوب
 • اندازه لوله مکش ضعیف
 • نصب ضعیف

مشکل ممکن است طراحی ضعیف سیستم باشد که باعث می شود کمپرسور خارج از شرایط طراحی آن کار کند.

اگر دلیل دیگری برای نسبت تراکم بالا یافت نشد، اندازه یک سیستم را با استفاده از تمام پارامترهای شناخته شده مجدداً محاسبه کنید تا ببینید آیا سیستم فعلی باید بتواند باری را که اکنون دقیقاً شناخته شده است تحمل کند یا خیر. به احتمال زیاد، نمی تواند بار را تحمل کند. یخچال بیشتری باید اضافه شود. شاید مهندس طراح اصلی از کل بار مطلع نشده باشد یا بار بیشتری به طرح اولیه اضافه شده است.

مشکلات برقی در سوختن موتور یخچال

خرابی های الکتریکی یکی از دلایل اصلی خرابی موتور کمپرسور یخچال است. یکی از دلایل رایج خرابی کمپرسورهای سه فاز موتور، عدم تعادل ولتاژ و جریان است. و این عدم تعادل باعث گرم شدن بیش از حد می شود. تک فاز شدن، که در آن یک پایه از سه فاز از بین می رود، عدم تعادل نهایی است. شکست سریع است. بسیاری از دستگاه‌های ارزان قیمت وجود دارند که افت فاز، عدم تعادل، ولتاژ بسیار بالا یا خیلی کم را تشخیص می‌دهند و به سرعت کمپرسور را قبل از اینکه آسیب جدی ببینند، آفلاین می‌کنند. تحمل ولتاژ معمولی برای اکثر کمپرسورها +/- 10٪ از امتیاز پلاک است. ولتاژهای خارج از این حداقل/حداکثر باید اصلاح شوند.

کمپرسور سه فاز یک کالای بزرگ و گران است. هر وسیله حفاظتی موجود باید برای افزایش عمر مفید آن استفاده شود. کمپرسورهای تک فاز موتور ممکن است از مجموعه کاملی از اجزای راه اندازی یا حداقل یک خازن فعال استفاده کنند. اگر هر یک از قطعات خراب شود، کمپرسور هنگام شروع به کار، جریان روتور قفل شده (LRA) را می کشد. حتی اگر اضافه بار داخلی یا خارجی ممکن است باز شود و کمپرسور را خاموش کند، گرمای بیش از حد اتفاق افتاده است و باید از تلاش های مکرر برای راه اندازی اجتناب شود زیرا این امر منجر به خرابی سیم پیچ موتور می شود. همیشه اجزای شروع و اجرا را بررسی کنید و هر اقلام معیوب را با دستگاه های توصیه شده سازنده جایگزین کنید. یک کمپرسور برای خلاص شدن از گرمای اضافی تولید شده توسط جریان قفل شده روتور که از راه اندازی عادی گرفته می شود، چند دقیقه زمان می برد. تجمع گرما اتفاق می افتد و موتور (کمپرسور) می سوزد. تنظیمات کنترل را مجدداً بررسی کنید.

تعداد قابل توجهی از کمپرسورها اغلب به عنوان شکست خورده تشخیص داده می شوند، اما کاملاً خوب هستند و این باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است سرویس دهنده بدون بررسی کامل به این نتیجه رسیده باشد. شاید آن فرد ابزار یا آموزش مناسبی برای تشخیص صحیح نداشته باشد. سازنده ای که خرابی را انجام می داد، بسیاری از کمپرسورهای خوب برگشتی را دنبال کرد تا دلایل اشتباه بسیاری از کمپرسورها را بیابد.

آنها دلایل این خطاها را به شرح زیر دریافتند:

 • اجازه ندهید کمپرسور به اندازه کافی خنک شود تا بار اضافی داخلی بسته شود
 • عدم استفاده از ولتاژ/اهم متر یا تستر عایق خوب برای بررسی سیم پیچ های موتور
 • استفاده از ترازو اشتباه در متر
 • ندانستن معنی قرائت کنتور

هنگام تعویض کمپرسور، از میانبر استفاده نکنید. میانبرها ممکن است باعث صرفه جویی در زمان و حتی اجرای سیستم شوند، اما ارزش احتمال خرابی مجدد کمپرسور را ندارند. همیشه از روش های پاکسازی خوب پیروی کنید. قبل از ترک هرگونه کار تعویض کمپرسور، یک تکنسین خوب هر مشکلی را شناسایی کرده و آنها را اصلاح می کند یا حداقل آنها را به مدیر خدمات ارائه می دهد تا بتواند اقدامات اصلاحی را به مشتری توصیه کند. اگر کمپرسور خراب شود و علت خرابی آن مشخص و برطرف نشده باشد، کمپرسور جایگزین به سرعت از کار می افتد.

سوالات پر تکرار

[sp_easyaccordion id=”2783″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا