لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی تخلیه نمی کند؟ و چه باید کرد؟

ماشین لباسشویی را به برق بزنید ، دکمه روشن را فشار دهید و منتظر بمانید. پس از چرخه شستشو ، لباس شویی تخلیه می شود و اولین چرخه چرخش را مشخص می کند. در حین انجام کارهای دیگر روزانه، ماشین لباسشویی را دوباره پر کرده و لباس های خود را بشویید. یک یا دو بار. تنها کاری که باید بعدا از شستشو انجام دهید این است که لباس ها را برای خشک شدن کامل آویزان کنید.

متاسفانه و با کمال تأسف ، وقتی برگشتید ، لباس ها در آب داخل لباسشویی غوطه ور شدند و آب را تخلیه نکرده است. تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی امری غیرعادی نیست و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. نگران نباشید ، اما راه حل آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

ماشین لباسشویی شما ، مانند هر وسیله دیگری ، ممکن است دچار خرابی و فرسودگی شود. اگرچه استفاده از لباسشویی در سبک زندگی ما ضروری است ، اما گاهی اوقات از ارائه خدمات نگهداری معمول برای لباسشویی غافل می شویم. با این حال ، به دلخواه ما ، آنچه را که باید انجام دهد، انجام می دهد. لباسها را تمیز شسته و ناخالصی ها و بوی بد آنها را از بین می برد.

تجمع باقی مانده های، خاک ، کرک ، و هر چیز دیگری که از لباسها باقی می ماند را تصور کنید. این مواد به مرور زمان در قسمت هایی از لباسشویی  جمع می شوند تا اینکه روزی ماشین لباسشویی دیگر تخلیه نمی شود.

چگونه می توانید ماشین لباسشویی که تخلیه نمی شود را عیب یابی و تعمیر کنید؟

الیاف لباسها و سایر مواد باقی مانده از آنها می توانند باعث گرفتگی شوند و مانع تخلیه آب ماشین لباسشویی شما شوند. اگر به اندازه کافی باهوش باشید ، ممکن است اولین علائم را ببینید – به عنوان مثال ، لباس ها آنطور که باید خشک نمی شوند و یا هنگامی که گرفتگی پیش می آید ، یا آب تخلیه نمی شود ، یا ماشین لباسشویی از جای دیگر آب را تخلیه می کند.

قبل از درخواست کمک (و پرداخت هزینه بعد از آن) ، مواردی وجود دارد که می توانید برای حل این مشکل انجام دهید.

آماده سازی:

  1. ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
  2. یک سینی بزرگ مسطح ، چند حوله قدیمی(پارچه کهنه) و چند ظرف خالی مانند ظروف پلاستیکی آماده کنید.

 1. شلنگ تخلیه اضطراری در لباسشویی

هنگامی که ماشین لباسشویی پر از آب می شود و نمی توانید درب آن را باز کنید ،باید به دنبال دریچه سرویس واقع در زیر پنل جلویی باشید. داخل آن شیلنگ تخلیه اضطراری قرار دارد.

اگر دریچه سرویس را پیدا نکردید ، باید ماشین لباسشویی را با دقت حرکت دهید و فضایی برای دسترسی به پشت ایجاد کنید. شلنگ تخلیه را پیدا کنید ، لوله آن را باز کنید و سطح آن را بالاتر از ماشین لباسشویی نگه دارید.

 2. آب را تخلیه کنید

برای خشک نگه داشتن کف ، می توانید یک سینی(و یا هر ظرفی) را در زیر شلنگ تخلیه قرار دهید ، ممکن است آب به داخل آشپزخانه بریزد.

قبل از اینکه آن را به برق بزنید ، لوله تخلیه را فشار دهید. می توانید با تخلیه آب در یک ظرف پلاستیکی کوچک ، تخلیه ماشین لباسشویی خود را شروع کنید. پس از پر شدن ظرف ، آب را در فاضلاب تخلیه کنید و این کار را تکرار کنید. اگر ماشین لباسشویی در محلی که کانال فاضلاب قرار دارد که رها کردن آب روی زمین مسئله ای نیست ، بسیار کار راحتتر  خواهد شد.

 3. پمپ را چک کنید

هر ماده ای که به اندازه کافی کوچک باشد می تواند باعث انسداد شود. به عنوان مثال ، یک سکه قبلاً باعث گرفتگی لباسشویی بسیاری از مردم شده است.

دیگر نگران نباشید و به دنبال چیزی که باعث گرفتگی لباسشویی شده بگردید.

به داخل دریچه سرویس لباسشویی نگاه کنید. باید یک دریچه دایره ای شکل وجود داشته باشد. برای برداشتن روکش ، پیچ را باز کنید ممکن است مقداری آب به بیرون بریزد.

ممکن است مجبور شوید از چراغ قوه برای دیدن داخل سوراخ استفاده کنید. ابتدا سعی کنید ببینید آیا جسم خارجی در پروانه قرار گرفته است یا خیر. در صورت وجود مواد به جا مانده از لباسها ، با دقت از ابزارهایی مانند انبردست دم باریک بلند استفاده کنید. اگر قصد دارید از انگشتان خود برای خارج کردن مواد استفاده کنید ، دستکش لاستیکی بپوشید.

پس از اطمینان از عدم وجود مواد خارجی ، سعی کنید پروانه را بچرخانید. باید مقاومت کمی از جانب موتور داشته باشد اما گیر نکرده باشد.

پروانه و سطح داخلی سوراخ را پس از برداشتن مواد خارجی و اطمینان از چرخش پروانه تمیز کنید. از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن کرک ، خاک یا لجن استفاده کنید. شما همچنین باید دریچه دسترسی و فیلتر را  در صورت وجود مخصوصاً نخ و مواد خارجی را تمیز کنید.

دریچه دسترسی را ببندید و بقیه دریچه سرویس را تمیز کنید.

توجه: اگر مهر و موم بیش از حد خشک به نظر می رسد ، یک کمی از وازلین یا گریس به آن بمالید تا از آب بندی محکم اطمینان حاصل شود.

 4. ماشین لباسشویی را تست کنید

شما موفق به پاکسازی پروانه شده اید ،  که محل رایج ترین علت عدم تخلیه آب ماشین های لباسشویی است.

قبل از پاک کردن چیزهایی که آماده کرده اید ، باید تست کنید و مطمئن شوید که ماشین لباسشویی شما به طور عادی کار می کند. شما می توانید این کار را با شروع برنامه و اجازه دادن به طبل داخل لباسشویی با مقدار زیادی آب پر کنید.

به جای اینکه به ماشین لباسشویی اجازه دهید برنامه را کامل کند ، می توانید آن را متوقف کرده و از بین برنامه های موجود گزینه “تخلیه” را برای صرفه جویی در وقت انتخاب کنید.

توجه: ممکن است برخی از شستشوها گزینه تخلیه را در برنامه نداشته باشند. در این صورت ، به سادگی یک برنامه جدید شروع کنید. ماشین های لباسشویی در صورت تشخیص درست معمولاً در ابتدا کار آب را تخلیه می کنند.

اگر ماشین لباسشویی شما آب را تخلیه می کند ، تبریک می گویم. شما موفق شدید بدون نیاز به کمک ، مشکل را برطرف کرده و لباسشویی را تعمیر کنید. قبل از بسته بندی ، دریچه دسترسی را بررسی کنید و ببینید آیا نشتی وجود دارد یا خیر. امیدوارم ، کلاهک دسترسی کاملاً بسته شود. در غیر این صورت ، مجبور می شوید تقریباً همه کارها را دوباره انجام دهید.

 5. شیلنگ و لوله کشی

اگر تمیز کردن پروانه کمکی نکرد ، ممکن است مشکل از انسداد شیلنگ یا لوله خروجی باشد.

توجه: حتی اگر مشکل زهکشی را قبلاً برطرف کرده اید ، منطقی است که از این قسمت استفاده کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

ابتدا شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. خود شیلنگ باید انعطاف پذیر باشد ، نه بیش از حد سخت ، یا شکننده. ببینید آیا علائم خرابی وجود دارد یا خیر. می توانید آن را از دستگاه جدا کرده و با نگه داشتن آن در یک خط مستقیم به آن نگاه کنید. راه دیگر این است که به آرامی تمام طول را بچسبانید تا خیال شما در مورد گرفتن نشتی احتمالی راحت شود.

مورد بعدی ممکن است گرفتگی کانال فاضلاب باشد میتوانید با یک چوب نازک تست کنید و از باز بودن مجرای فاضلاب مطمئن شوید.

در صورت گرفتگی کانال فاضلاب با رعایت اصول ایمنی می توانید یک پاک کننده قوی در آن تخلیه کنید. معمولاً باید آن را برای مدتی به حال خود رها کنید زیرا عوامل شیمیایی اجسام مسدود کننده را حل می کنند.

پس از اتمام این فرآیند ، امیدواریم که هر موادی که باعث انسداد در تخلیه کانال شده است ، از بین برود. می توانید آب را داخل کانال فاضلاب بریزید تا مطمئن شوید که آب را سریع خالی می کند.

 مشکل تخلیه از ماشین لباسشویی است یا کانال فاضلاب؟

همانطور که آموخته اید ، دو قسمت اصلی وجود دارد که ممکن است گرفتگی ایجاد شود ، که مانع تخلیه آب از ماشین لباسشویی می شود. عیب یابی و رفع مشکل کار پیچیده ای نیست و می تواند  یک ساعت یا بیشتر از زمان شما را نگیرد.

آیا داخل لباسشویی بود که جسم خارجی و سایر مواد در آن گیر کرده بود؟

آیا علت آن گرفتگی لوله تخلیه لباسشویی است؟

صرف نظر از اینکه باعث آن چه بود، مهمترین چیز این است که ماشین لباسشویی به حالت قبلی خود که شستشو و تمیز کردن لباس ها است بازگردد.

 اگر هنوز ماشین لباسشویی به درستی تخلیه نمی شود چه باید کرد؟

پس از تمیز کردن پروانه و اطمینان از سالم بودن لوله تخلیه ، ماشین لباسشویی شما باید به طور عادی کار کند. با این حال ، ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که به کمک متخصصان آموزش دیده نیاز دارد.

حداقل می دانید با چه کسی تماس بگیرید.

اگر به نظر می رسد که پس از استفاده از یک پاک کننده قوی تخلیه ، در رفع انسداد فاضلاب مشکل حل نشده است ، با لوله کش تماس بگیرید.

اگر مشکل از ماشین لباسشویی است ، یک مرکز خدمات معتبر در منطقه پیدا کنید. متخصصین تعمیر لباسشویی کارا امداد در خدمت شما هستند و فقط با یک تماس میتوانند مشکل شما را رفع کنند.

دکمه بازگشت به بالا