یخچال

علت سر و صدای یخچال چیست؟ + راه حل

یخچال و فریزر یکی از وسایل پر کاربرد در هر خانه ای می باشد. در حالت عادی یخچال ها صدای عادی (صدای کار کردن موتور) از خود تولید می کنند. ولی در مواقعی ممکن است سر و صدای یخچال از حالت عادی خارج شود و باعث نگرانی خانواده ها شود. در این صورت چگونه میتوان تشخیص داد که علت سر و صدای یخچال از چیست؟ در این نوشته ما سعی کرده ایم عواملی را که باعث ایجاد سر و صدای غیر عادی در یخچال یا فریزر می شود را عنوان کنیم ، با ما همراه باشید.

 چه عواملی باعث ایجاد سر و صدا در یخچال می شود؟

یخچال ها باید در حالت عادی و بدون صدا کار کنند. اگر متوجه شدید که به طور ناگهانی صدای غیر عادی یخچال و فریزر را شنیده اید ، ممکن است نشانه ای از مشکلات برخی از ساختار یخچال شما باشد.

ما می خواهیم برخی از دلایل متداول بلند شدن صدای یخچال شما و برخی از مراحل آسان عیب یابی مشکلات یخچال پر سر و صدا را به شما نشان دهیم. در حالی که راه حل های ما می تواند توسط صاحبان یخچال و فریزر انجام شود ، با توجه به قطعات پیچیده ای که در آن وجود دارد ، همیشه توصیه می شود که به متخصصان کارا امداد اجازه دهید کار را برای شما انجام دهند.

 یخچال پر سر و صدا است

اغلب اوقات اینطور اتفاق می افتد که در حین کار،از یخچال و یا فریزرصداهای بلند زیادی می شنوید ، این مشکل به دلیل یکی از قسمت های متحرک زیادی است که در آن وجود دارد. هنگامی که اینها ساییده می شوند یا آسیب می بینند ، ممکن است افزایش صدا ایجاد شود.

 مشکلات موتور فن کندانسور

در اکثر یخچال های مدرن ، یک سیم پیچ خنک کننده با فن خنک کننده  استفاده می‌شود . اگر یخچال شما با صدای بلند کار می کند ، ممکن است فن کندانسور مقصر باشد.

فن همزمان با  کمپرسور کار می کند. بنابراین هنگام شنیدن صدای آن از سر و صدای معمولی کمپرسور یخچال ، تشخیص این مشکل می تواند فن کندانسور باشد. اگر فن کمی لق شده یا به درستی نمی چرخد ​​، ممکن است با قسمت های اطراف تماس داشته باشد یا تکان بخورد و باعث ایجاد صدای فن یخچال شود.

 مشکلات موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور وظیفه کشیدن هوا را از روی لوله های تبخیر کننده در یخچال شما در هنگام کار کمپرسور بر عهده دارد. اگر متوجه شدید که یخچال شما صدای وزوز می دهد و به نظر می رسد از ناحیه فریزر می آید ، ممکن است موتور فن تبخیر کننده معیوب باشد.

علاوه بر سر و صدایی که ممکن است بشنوید ، اگر متوجه شدید که یخچال شما به خوبی عادی سرد نمی شود ، این می تواند نشانه دیگری از مشکل در این قسمت باشد. همچنین اگر متوجه شدید که تولید یخ بیشتر طول می کشد ،  ممکن است موتور فن اواپراتور مشکل داشته باشد.

 مشکلات مربوط به محورشفت و یاسیم پیچ فن تبخیر کننده

موتور فن اواپراتور شما دارای یک قاب  است که برای جدا کردن موتور از شفت استفاده می شود. دلیل این می‌تواند کاهش هرگونه نویز ناشی از ارتعاش باشد که هنگام کار فن و موتور ایجاد می شود.

ساییدگی و فرسودگی منظم می تواند باعث فرسایش شود که باعث شل شدن یا جدا شدن آن می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، مطمئناً می توانید افزایش سر و صدا را در یخچال خود بشنوید.

 اگر یخچال شما سر و صدا می کند ، چگونه میتوانید آن را عیب یابی کنید؟

اکنون که برخی از قسمتهایی را که می توانند باعث ایجاد صدای بلند یخچال شوند ، بررسی کرده ایم ، گام بعدی یافتن راه حلی برای این مشکل است. در این مقاله سه ​​اقدامی را که می توانید انجام دهید تا یخچال پر سر و صدا را بی صدا  کنید آورده ایم؛

 عیب یابی موتور فن کندانسور

اگر مشکوک هستید که یخچال صدای بلندی ایجاد می کند که توسط موتور فن کندانسور ایجاد می شود ، مراحل بررسی این قسمت نسبتاً ساده است.

ابتدا یخچال خود را از برق بکشید و سپس پنل دسترسی عقب را بردارید. موتور فن کندانسور را که معمولاً در نزدیکی کمپرسور و در قسمت پایینی دستگاه قرار دارد را خارج کنید.

موتور فن را بصورت بصری بازرسی کنید تا هرگونه مانعی که ممکن است باعث ایجاد صدا شود یا هرگونه گرد و غبار و کثیفی که ممکن است نشانه مشکل باشد را بیابید.در نهایت اگر متوجه شدید که موتور فرسوده یا خراب شده است ، باید موتور فن کندانسور خود را تعویض کنید.

 حل مشکل موتور فن اواپراتور

ابتدا یخچال را از برق بکشید و سپس درپوش فن اواپراتور را جدا کنید. این روکش در قسمت پشتی یخچال و یا فریزر قرار دارد.

نگاهی به موتور بیندازید و به دنبال علائم آسیب باشید. در صورت مشاهده مقدار زیادی یخ روی موتور ، سعی کنید یخچال فریزر خود را یخ زدایی کنید سپس ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر.

سعی کنید موتور را با دست بچرخانید تا ببینید آیا آزادانه می چرخد؟ باید به راحتی و با مقاومت کمی به این روش حرکت کند. اگر موتور به راحتی نمی چرخد ​​یا به طور قابل ملاحظه ای فرسوده شده است، وقت آن است که موتور فن اواپراتور خود را تعویض کنید.

 راه حل های گرمای موتور فن اواپراتور

عیب یابی این قسمت را با جدا کردن یخچال خود از برق شروع کنید. درپوش فن اواپراتور را که داخل محفظه فریزر قرار دارد بردارید. نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که شفت در جای خود قرار دارد. اگر در جای خود قرار نگرفته یا علائم سایش یا آسیب دیدگی را نشان می دهد ، زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است.

اجازه دهید مزایای  تعمیر صدای زیاد یخچال در مجموعه کارا امداد را با شما در میان بگذاریم

همه مشکلات و راه حل هایی که ما در مورد آنها بحث کردیم را می توان در مدت کوتاهی ترمیم کرد. با این حال ، مشکلی که اغلب صاحبان یخچال پیدا می کنند این است که این راه حل ها فراتر از توانایی های آنها است.

به همین دلیل بسیار منطقی است که این کار ظریف را به متخصصان کارا امداد بسپارید. ما با سالها تجربه ، تکنسین های آموزش دیده و با دانش فنی داریم تا مشکل را سریع و طبق برنامه شما برطرف کنیم.

گام بعدی این است که مجموعه ای از مسائل و مشکلاتی را که در باب تعمیر یخچال است را با کارا امداد در میان بگذارید تا سریعتر آنها را حل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا