یخچال

علت روشن نشدن یخچال و فریزر چیست؟ و چه باید کرد؟

بدون شک یخچال ها زندگی امروزه را بی نهایت راحت تر و ساده تر کرده اند. با وجود این لوازم خانگی ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد فساد مواد غذایی و تشکیل باکتری های مضر نیست و با اطمینان می توان گفت که شما و خانواده تان همیشه می توانید از غذاها و نوشیدنی های تازه لذت ببرید.

اما از طرف دیگر، خرابی یخچال می تواند زندگی روزمره شما را با مشکل روبرو کند. مطمئناً هیچ چیزی نمی تواند ناامید کننده تر از روشن نشدن یخچال شما باشد. قبل از درخواست خدمات یک تکنسین حرفه ای تعمیر لوازم خانگی ، ممکن است بخواهید ابتدا خودتان مشکل را برطرف کنید. این مقاله به شما کمک می کند که بدانید دقیقاً چه کاری را باید انجام دهید.

 دلایل روشن نشدن یخچال و کارهایی که باید بکنید

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود یخچال شما ناگهان روشن نشود. در اصل ، این مشکل زمانی رخ می دهد که یک یا چند جزء به هم بخورند. متداول ترین موارد که باعث این کار می شوند شامل کنترل سرما ، رله اورلود و برد الکترونیکی هستند.

در مورد کنترل سرما و رله اورلود ، باید آنها را با مولتی متر تست کنید تا مطمئن شوید که هریک از آنها مسئول خرابی دستگاه شما هستند. در مورد برد الکترونیکی ، شما باید عمدتا به بازرسی بصری تکیه کنید ، و مراقب علائم آسیب باشید. سپس قطعات خراب یخچال را باید با یک قطعه جدید جایگزین شود.

در اینجا نکاتی وجود دارد که قبل از شروع فرآیند عیب یابی باید به آنها توجه کنید:

 • فراموش نکنید که یخچال خود را از منبع تغذیه جدا کنید. چون ممکن است که به خودتان صدمه بزنید یا ناخواسته باعث آتش سوزی شوید.
 • همیشه به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید. ممکن است در دفترچه راهنما در مورد نحوه پیدا کردن ، حذف و جایگزینی قطعات یخچال اطلاعات مفیدی پیدا کنید. البته دستورالعمل های دقیق بسته به سازنده ، مارک و مدل یخچال ممکن است متفاوت باشد. در دفترچه راهنما ممکن است نکات مفیدی در مورد روشن نشدن یخچال ها عنوان شده باشد.
 • قبل از استفاده مطمئن شوید که مولتی متر به درستی کالیبره شده است.
 • در صورت شک ، همیشه با یک شرکت تعمیر لوازم خانگی یا تکنسین تماس بگیرید. لازم به ذکر است که همه افراد با حمل و جابه جایی لوازم خانگی احساس راحتی نمی کنند.

 1 . ترموستات شکسته است

 ترموستات – که گاهی اوقات “اتوماتیک یخچال” نیز نامیده می شود – کلیدی است که دمای داخل قسمت یخچال را تنظیم می کند. مجهز به سنسوری است که دمای هوا را کنترل می کند و با تغذیه موتور کمپرسور و مدارهای فن دما را مطابق آن تنظیم می کند.

به عنوان مثال ، اگر هوا خیلی گرم باشد ، کنترل سرما قدرت را به کمپرسور می فرستد و از روشن بودن آن اطمینان حاصل می کند تا دمای داخل محفظه به سطح ایده آل بازگردد. اگر کمپرسور دائما در حال کار است یا حتی کار نمی کند ، ممکن است ترموستات معیوب باشد.

 نحوه آزمایش کنترل سرما با استفاده از مولتی متر

 1. یخچال خود را از پریز برق جدا کنید.
 2. درب یخچال را باز کرده و ترموستات را پیدا کنید. به طور معمول در پشت صفحه کنترل دما و در داخل صفحه کنترل محفظه یخچال یافت می شود.
 3. ترموستات را از یخچال خود با دقت جدا کنید.
 4. مولتی متر را روی تنظیمات RX1 قرار دهید. پروب ها را به پایانه ها وصل کنید. شما باید خواندن بی نهایت داشته باشید. اگر اینطور نیست ، تداوم وجود ندارد.
 5. به آرامی شماره گیری را به تنظیمات بالاتر بچرخانید. این بار ، صفحه نمایش باید صفر را نشان دهد ، که نشان می دهد کنترل سرد یخچال تداوم دارد.

عدم موفقیت در هر یک از دو آزمایش به این معنی است که ترموستات خراب است و باید تعویض شود.

 2. خرابی رله اورلود

رله اورلود -همچنین به عنوان “محافظ اضافه بار” یا “خازن راه اندازی رله” نامیده می شود-یک دستگاه ایمنی کوچک است که در مدار کمپرسور یخچال شما یافت می شود. مانند چندین قطعه دیگر یخچال ، که وظیفه دارد هوا را در داخل دستگاه در دمای مطلوب نگه دارید.

دستگاه اورلود  اساساً برق را به مدار کمپرسور دریافت و ارسال می کند تا زمانی که فن ها بدون مشکل کار کنند. اگر رله احساس کند که کمپرسور بیش از حد گرم می شود ، کمپرسور را به طور موقت خاموش می کند و مدتی به آن زمان می دهد تا خنک شود. با این اوصاف ، اگر فن ها به درستی کار می کنند اما کمپرسور روشن نمی شود ، ممکن است محافظ اورلود مشکلی داشته باشد.

 نحوه تست رله اورلود با مولتی متر

 1. مانند همیشه ، قبل از شروع به کار مطمئن شوید که یخچال خود را از منبع تغذیه جدا کرده اید.
 2. قطعه ی اورلود را پیدا کنید. آن را از دستگاه خود کنید تا بتوانید آن را تست کنید. این دستگاه معمولاً در کنار کمپرسور قرار دارد.
 3. پس از جدا کردن خازن ، آن را تخلیه کنید. سپس ، مولتی متر را در محدوده RX1 تنظیم کرده و پروب ها را روی پایانه ها قرار دهید. برای خواندن ایده آل به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید.
 4. اگر عددی که خواندید خارج از محدوده توصیه شده سازنده است ، احتمالاً رله اورلود شما معیوب است و باید تعویض شود.

اگر یخچال شما حتی پس از تعویض موفقیت آمیز خازن همچنان خراب است ، وقت آن رسیده است که به متخصص اجازه دهید مشکل را حل کند.

تست قطعات یخچال با اهم متر

 3. برد الکترونیکی معیوب

برد کنترل الکترونیکی را می توان مغز یخچال شما دانست. یعنی اجزای مهم دستگاه مانند کمپرسور ، فن ها و سیستم یخ زدایی را کنترل می کند. همچنین نقش مهمی در نظارت و تنظیم دمای داخل یخچال شما دارد.

هنگامی که برد الکترونیکی خراب می شود ، یخچال شما ممکن است طیف وسیعی از مشکلات را تجربه کند. به عنوان مثال ، ممکن است روشن نشود.

 نحوه بررسی برد الکترونیکی

 1. شما با قطعات الکتریکی سروکار خواهید داشت. بنابراین ، فراموش نکنید که دستگاه خود را از منبع تغذیه جدا کنید.
 2. یخچال خود را باز کرده و برد الکترونیکی را پیدا کنید. اغلب در جعبه کنترل دستگاه شما یافت می شود. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید ، به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید.
 3. بردهای الکترونیکی را بررسی کنید ، مراقب هرگونه علائم گسیختگی ساییدگی ، گرم شدن بیش از حد و اتصالات سوخته و سایر موارد باشید.
 4. در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق ، ممکن است لازم باشد صفحه کنترل را تعویض کنید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که تابلوهای کنترل الکترونیکی بسیار پیچیده و گران هستند. قبل از تصمیم گیری در مورد تعویض برد الکترونیکی خود ، تأیید کنید که کمپرسور منبع تغذیه ای دریافت نمی کند و سایر کنترل ها در حال کار هستند.

صفحه کلید یخچال

 یخچال خود را به حالت کار برگردانید

یخچالی که روشن نمی شود می تواند یک مشکل بزرگ در زندگی روزمره شما باشد. خوشبختانه ، تشخیص مشکل نسبتاً ساده است. اگر خوش شانس باشید ، ممکن است بتوانید مشکل را برطرف کرده و قطعه شکسته را جایگزین کنید – همه اینها بدون کمک یک متخصص.

متأسفانه ، ممکن است این مسیر را خودتان انجام ندهید. برخی از مسائل بسیار پیچیده (یا حتی خطرناک) برای تشخیص و رفع توسط خودتان هستند. در چنین مواردی ، جستجوی خدمات متخصص بهترین گزینه است.

تعمیرات لوازم خانگی کارا امداد یک شرکت معتبر تعمیر یخچال است که بیش از حد قادر به بازگرداندن یخچال شما به وضعیت قبلی است. حتی بهتر ، ما یکی از مقرون به صرفه ترین نرخ ها را داریم در حالی که نوید خدمات با کیفیت بالا برای آرامش خاطر شما را می دهیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا