یخچال

8 دلیل خنک نکردن یخچال و راه حل رفع مشکل آن

مانند بسیاری از لوازم خانگی ، یخچال و فریزر یک وسیله ضروری است. این نکته را متوجه نمی شوید تا وقتی که دیگر نتواند غذا و نوشیدنی های شما را خنک یا یخ زده نگه دارد. فقط می توانید امیدوار باشید که تکنسین بتواند به موقع بیاید و از فساد مواد غذایی پیش رو جلوگیری کند و مواد غذای شما را به هدر ندهد. قبل از تماس تلفنی با تکنسین تعمیر یخچال ، برخی از این مراحل را برای تشخیص علت خنک نکردن یخچال با هم دیگر بررسی می کنیم.

 تشخیص عدم سرد شدن یخچال و راه حل ها آن

کمی زمان بگذارید و دلایل احتمالی سرد نشدن و خنک نکردن یخچال خود را بررسی کنید. هنگامی که علت مشکل را پیدا کردید ، خودتان می توانید برخی از آنها را برطرف کنید.

 1. آیا یخچال به منبع تغذیه برق وصل است؟

گاهی اوقات ، ساده ترین راه حل آن است که ما نتوانیم علت را ببینیم. درنتیجه ممکن است یخچال روشن نشود. یک تکنسین می آید و می بیند که یخچال شما به برق وصل نشده است. بنابراین ، بررسی کنید و مطمئن شوید که دستگاه یخچال شما به طور امن به برق وصل شده است. در حین کار ، سیم را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ برش و قطعی وجود نداشته باشد.

اگر هنوز برق وجود ندارد ، بروید و صفحه برق را بررسی کنید. پاور یخچال را بررسی کنید و مطمئن شوید که در حالت “روشن” است.

 2. آیا واشر درب یخچال ( لاستیک یخچال ) هنوز سالم است؟

به غیر از مشکلات مربوط به برق ، شایع ترین دلیل خنک نشدن یخچال ها ، واشر (لاستیک) معیوب است. این مشکل در بین لوازم قدیمی رایج است. هرچه سالهای خدمت طولانی تر باشد ، احتمالاً واشرها شل شده یا پاره می شوند.

در ابتدا نشتی جزئی ممکن است محسوس نباشد – اگرچه مقدار مصرف برق را زیاد می کند. با گذشت زمان ، واشر آسیب دیده بدتر می شود تا زمانی که یخچال دیگر نتواند خنک شود.

بازرسی بصری واشر ممکن است قسمت های پاره شده را نشان دهد. اگر هیچ نشانه ای از آسیب وجود ندارد ، هنوز می توانید یک آزمایش را انجام دهید تا ببینید آیا بیش از حد شل است یا خیر. یک اسکناس کاغذی بین در و یخچال قرار دهید و آن را بیرون بکشید. شما باید مقاومتی را احساس کنید ، به این معنی است که آن قسمت مهر و موم شده است. آزمایش طول واشر (لاستیک یخچال ) را کامل انجام دهید ، اما این به شما کمک می کند تا دلیل سرد نشدن یخچال را از بین ببرید.

اگر می توانید پول کاغذی را به راحتی بیرون بیاورید  ، می توانید تشخیص دهید که واشر خیلی شل است.

آیا می توانید واشر (لاستیک یخچال) را خودتان تعویض کنید؟

مطمئنا می توانید واشر جایگزین سفارش دهید و واشر جدید را نصب کنید. دفترچه راهنمای همراه یخچال شما باید حاوی دستورالعمل هایی است که می توانید این کار را انجام دهید.

 3. آیا سیم پیچ های کندانسور تمیز یا کثیف هستند؟

همه یخچال ها از مبردی استفاده می کنند که در کویل های کندانسور وجود دارد تا دمای یخچال و فریزر را کاهش دهند. این سیم پیچ ها در معرض دید هستند ، به همین دلیل می توانند به سرعت کثیف و مسدود شوند.

برای اکثر مارک ها و مدل ها ، می توانید سیم پیچ کندانسور را در پشت دستگاه پیدا کنید. اگر آنجا نیست ، به قسمت زیرین آن نگاه کنید. این احتمال وجود دارد که گرد و غبار ، موها و بقایای دیگر را مشاهده کنید.

اگر به نظر می رسد بیش از حد کثیف است ، ممکن است دلیل این باشد که یخچال شما قادر به حفظ دمای مطلوب نیست. البته می توانید خودتان آن را تمیز کنید.

اول از همه ، یخچال را از برق بکشید. از برس کندانسور (که می توانید بصورت آنلاین سفارش دهید) برای از بین بردن آلودگی و کثیفی از سیم پیچ ها استفاده کنید. می توانید بعداً با جارو یا جاروبرقی کف را تمیز کنید.

تمیز کردن کویل های کندانسور باید هر شش ماه یکبار انجام شود تا خنک کننده بهینه حفظ شود. انجام آن آسان است و به حفظ مصرف بهینه انرژی کمک می کند. با این حال ، اگر سیم پیچ ها در قسمت زیرین قرار گرفته باشند، می تواند یک چالش باشد.

 4. آیا به طور تصادفی صفحه ترموستات را چرخانده اید؟

برای اکثر یخچال ها ، دمای پیش فرض 1 تا 3 درجه سانتی گراد است، که برای حفظ غذا بیش از حد خوب است. در مدلهای قدیمی یا پایین ، صفحه ترموستات در داخل یخچال قرار دارد. آیا این امکان وجود دارد که هنگام قرار دادن مواد غذایی ، ناخواسته صفحه را چرخانده باشید؟

سایر مدلهای یخچال دارای کنترل ترموستات خارجی هستند. اگرچه بعید به نظر می رسد ، اما اگر بخواهید به دلایلی به آن تکیه کنید ، باز هم امکان تغییر تنظیمات وجود دارد. از تنظیمات قفل (در صورت موجود بودن) برای جلوگیری از تغییرات تصادفی استفاده کنید.

 5. آیا یخچال شما کاملا پر شده و فضای بیشتری ندارد؟

اگر یخچال مملو از غذا باشد ، خنک نگه داشتن داخل آن کار سختی خواهد بود. متوجه خواهید شد که اقلامی که در بالای آن قرار گرفته اند می توانند سرد (یا نزدیک به انجماد) نگهداری شوند ، در حالی که قسمت پایین سرد نمی شود.

پس چه اتفاقی افتاده؟

هوای سرد از بالا به دلیل تعداد زیاد وسایل داخل یخچال نمی تواند به قسمت پایینی برسد. شما باید مواد غذایی را کاهش دهید تا گردش هوا بهتر انجام شود.

 6. آیا دریچه ها را بررسی کرده اید؟

یکی دیگر از مواردی که می توانید بررسی کنید دریچه های تهویه است. این عناصر بین فریزر و چیلر قرار دارند و محل عبور هوای سرد است.

آیا ممکن است برخی اجسام خارجی یا تکه های کوچک یخ باعث انسداد شوند؟

برای مراقبت از این مشکل ، باید یخچال را یخ زدایی کنید.

 7. آیا فن کندانسور یخچال کار می کند؟

یخچال شما دارای فن کندانسور است که کمپرسور و سیم پیچ های کندانسور را خنک می کند. در صورت عدم کارکرد ، ممکن است با افزایش دمای داخل یخچال ، کمپرسور بیش از حد گرم شود.

با بسیاری از مارک ها ، فن خازن را می توان در کنار کمپرسور و سیم پیچ های کندانسور یافت. ببینید آیا فن آزادانه حرکت می کنند یا خیر. البته می توانید از پارچه ای استفاده کنید و در صورت کثیف بودن آن را تمیز کنید.

اگر فن ها حرکت نمی کنند و هیچ چیز خارجی که مانع حرکت آن شود وجود ندارد ، موتور فن معیوب است. برای این کار ، می توانید از یک تکنسین برای عیب یابی و تعویض موتور استفاده کنید.

 8. آیا فن اواپراتور داخل یخچال کار می کند؟

یخچال شما دارای یک فن اواپراتور است که با دمیدن هوا در اطراف ، سیم پیچ اواپراتور را خنک می کند. هر بار که در را باز می کنید ، کمی هوای خنک احساس می کنید، این کار دست فن تبخیر کننده است.

همانطور که می توانید انتظار داشته باشید ، اگر این فن خراب شود ، یخچال نمی تواند هوای خنک تولید کند.

اگر مشکوک هستید که مشکلی در فن اواپراتور وجود دارد ، می توانید سعی کنید ببینید آیا چیزی وجود دارد که مانع چرخش آن شود.

آیا می توانید خودتان فن اواپراتور را تعویض کنید؟

مطمئناً می توانید آن را امتحان کنید ابتدا باید یخچال را از برق بکشید و همه چیز را از فریزر بیرون بیاورید. در مرحله بعد ، صفحه اواپراتور را بردارید. اکنون به فن دسترسی دارید و می توانید ببینید آیا اجسام خارجی وجود دارد یا تیغه های شکسته است یا خیر. برای تعویض ، می توانید گیره ها را بردارید تا واحد معیوب آزاد شده و یک دستگاه جدید جایگزین شود.

زمان تماس با تعمیرات لوازم خانگی کارا امداد

همانطور که می بینید ، برخی از دلایل احتمالی باعث سرد نشدن یخچال شما به راحتی تشخیص داده می شوند. با این حال ، سایر مسائل ممکن است برای شما بسیار پیچیده باشد. در این صورت ، می توانید با مرکز تعمیرات لوازم خانگی کارا امداد تماس بگیرید.

وقتی یخچال شما نتواند دمای مناسب را حفظ کند ، ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که در این مقاله ذکر نشده است – به عنوان مثال ، رله را شروع کنید و خازن را راه اندازی کنید. به کارگیری متخصصان می تواند شما را از این دردسر نجات دهد و می توانند به سرعت تعمیرات را انجام دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا