لباسشویی

7 ترفند ساده برای نگهداری بهتر از ماشین لباسشویی

با خرید ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ، شما به میلیون ها ایرانی دیگر پیوسته اید که واحدی با کارایی بالا را برای انجام یکی از پرهزینه ترین کارهای خانه خود انتخاب کرده اند. اگرچه ممکن است بیشتر از ماشین درب از بالای معمولی(دوقلو)  برای آن هزینه کرده باشید ، اما احتمالاً دلایل زیادی برای شما جذاب بوده است. آنها در شستن لباس ملایم تر هستند ، زمان خشک شدن را با استخراج بیشتر آب کاهش می دهند و در هزینه آب ، برق و لباسشویی صرفه جویی می کنند. مواد شوینده نیز کمتر مصرف می‌شود.

این 7 مرحله ساده را دنبال کنید تا ماشین لباسشویی درب ازجلو خود را در حداکثر کارایی نگه دارید ، تماس های تعمیر ماشین لباسشویی را کاهش دهید و تجربه شستن لباس های خود را لذت بخش تر کنید:

مرحله 1: جلوگیری از رشد کپک در ماشین لباسشویی

جلوگیری از رشد کپک در ماشین لباسشویی

ممکن است درباره رشد قالب در ماشین لباسشویی شنیده یا تجربه کرده باشید. این تجهیزات با راندمان بالا از آب کمتری نسبت به سایر سبک ها استفاده می کند ، بنابراین مواد شوینده پودری ، نرم کننده پارچه و ذرات باقی مانده از لباس های کثیف در طول چرخه شستشو به طور کامل شسته نمی شوند. تجمع این مواد اغلب قطعات دستگاه را مرطوب نگه می دارد و بیشتر مستعد رشد کپک هستند.

علاوه بر این ، شستشو در سرما به جای آب گرم باعث کاهش سایش لباس می شود اما کپک ها را از بین نمی برد. وقتی کپک روی لاستیک و شیلنگ های تجهیزات شما رشد می کند ، متوجه بوهای بدمی شوید که می توانند به لباس شما منتقل شوند. برای جلوگیری از ایجاد کپک و کپک:

 • اجازه ندهید لباس مرطوب داخل دستگاه بنشیند. بلافاصله پس از اتمام چرخه شستشو آنها را بردارید. از شستن قبل از خواب شب یا قبل از رفتن به محل کار صبح خودداری کنید که باعث می شود لباس به مدت طولانی در دستگاه بماند.
 • گردش هوا را در دستگاه بهبود ببخشید و اجازه دهید در صورت عدم استفاده از درب و مخزن مواد شوینده خشک شود(پس از اتمام شستشو درب لباسشویی را باز بگذارید).
 • سطوح داخلی ، درب و لاستیک را بعد از هر چرخه شستشو خشک کنید.
 • از مواد شوینده مایع به جای پودر برای کاهش تجمع پسماند استفاده کنید. همچنین ، فقط از مقدار توصیه شده مواد شوینده استفاده کنید تا مطمئن شوید در شستشو به طور کامل مصرف می شود. مواد شوینده بیشتر لباس را تمیز نمی کند.
 • اگر محل نگهداری لباسشویی مرطوب است ، استفاده از دستگاه رطوبت گیر به حذف رطوبت هوا و کاهش رشد کپک کمک می کند.

مرحله دوم: مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

پودر مناسب در ماشین لباسشویی

فناوری لباسشویی جدید  با ماشین لباسشویی قدیمی شما بسیار متفاوت است ، بنابراین چند کار وجود دارد که باید آن هارا انجام دهید یا به طور کلی اگر از آنها اجتناب کنید  به تجهیزات خود آسیب رسانده اید:

 • از شوینده های معمولی استفاده نکنید زیرا کف زیادی تولید می کنند. با گذشت زمان ، یک رسوب ضخیم روی شیلنگ ها و درام ایجاد می شود که ممکن است باعث آسیب مکانیکی یا الکترونیکی به دستگاه شود. برای جلوگیری از دریافت کد خطاهای مخصوص کف زیادی در ماشین لباسشویی ،همیشه از شوینده های مخصوص ساخته شده با راندمان بالا (HE) استفاده کنید که گازهای کمی تولید می کند. برچسب ها را با دقت بخوانید زیرا استفاده از شوینده اشتباه می تواند راندمان شستشو را پایین بیاورد.
 • استفاده از نرم کننده پارچه را در ماشین لباسشویی قطع کنید. شوینده های امروزی دارای نرم کننده هستند بنابراین مایع اضافی لازم نیست. در عوض از ورق های خشک کن استفاده کنید که باعث کاهش استاتیک بدون باقی ماندن می شود. اگر از نرم کننده مایع پارچه استفاده می کنید ، یک قاشق چایخوری برای کل البسه کفایت می کند. همین امر در مورد سفید کننده نیز صدق می کند – برای یک بار کامل از یک قاشق غذاخوری غلیظ یا دو قاشق غذاخوری سفید کننده معمولی استفاده کنید.

مرحله 3: محافظت/تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

محافظت تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

به عنوان یکی از دلایل اصلی که صاحبان خانه به تعمیر لوازم خانگی نیاز دارند ، محافظت از لاستیک و درب  لباسشویی با تمیز کردن منظم بسیار مهم است. باقی مانده کثیفی ها و رسوبات ناشی از لباس های شسته شده روی لاستیک درب جمع می شود. مواد شوینده چسبناک باعث باز و بسته شدن درب می شوند. لاستیک بد شکل می شود و آب نشت می کند. همچنین بیشتر مستعد ایجاد بستر برای کپک است. از سرمایه گذاری خود محافظت کنید:

 • مرتب  لاستیک جلوی ماشین لباسشویی را تمیز کنید. بعد از هر چرخه شستشو ، آب و مواد شوینده را پاک کنید.
 • با ترکیب محلول نصف آب و نصف سرکه ، پارچه ، تکه های مو و سایر زباله ها را جدا کرده و بردارید. برای رسیدن به گوشه ها و نقاطی که تمیز کردن آنها سخت است ، از یک سواب پنبه استفاده کنید. داخل درام را نیز پاک کنید تا بوها از بین بروند.
 • اگر مشاهده کردید که کپک روی مهر وموم رشد می کند ، لایه لاستیکی را عقب بکشید و با پاک کننده های سفید کننده (شامل همه چین های داخل و اطراف پوشش) پاک کنید. حتماً دستکش بپوشید و درب را به مدت  چنددقیقه باز بگذارید تا بخار به گردش در آید.
 • به طور مرتب لاستیک درب را بررسی کنید ، مطمئن شوید که محکم در دستگاه قرار می گیرد. در صورت مشاهده ترک ، پارگی یا دریافت کد خطا ، برای تعویض آن با خدمات تعمیر تماس بگیرید.

مرحله 4: تمیز کردن پخش کننده پودر(جاپودری)

تصور محصولی که در تمیز کردن لباس شما موثر است ، غیرقابل تصور است که می تواند به پاکیزه کردن لباس ها کمک کند. برای اطمینان از اینکه تمام مزایایی را که مواد شوینده می تواند دریافت کنید دریافت می کنید ، و هیچ یک از اشکالاتی که وجود دارد ، مهم است که مسائل مربوط به دستگاه نظافت و فیلتر تمیز کننده را برطرف کنید.

 • برای خشک شدن کشوی توزیع کننده مواد شوینده و کاهش ایجاد کپک ، توصیه می شود زمانی که از دستگاه استفاده نمی کنید ، کشو را کنار بگذارید.
 • مواد شوینده در نهایت باقی مانده ای در کشو ایجاد می کند که ممکن است باعث ایجاد کپک و رسوب شود. برای اطمینان از اینکه این پودر ها به لباس منتقل می شود ، می خواهید کشوی توزیع کننده خود را کاملاً تمیز کنید. تقریباً یک بار در ماه (یا بیشتر اوقات اگر زیاد لباس می شویید) کشو را برداشته و محفظه ها را با دقت جدا کنید. قطعات را به مدت تقریبا 15-20 دقیقه در سینک پر از آب و 1/3 فنجان سرکه سفید خیس کنید. در همین حال ، محفظه داخلی را با یک حوله کاغذی آغشته به سفید کننده پاک کنید. این امر باعث از بین رفتن هرگونه اسپور کپک می شود. حالا که آلودگی روی محفظه های خیس کننده شل شده است ، برگردید و آنها را تمیز کنید. بگذارید خشک شود و دوباره داخل لباسشویی قرار دهید. کشو قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیست ، بنابراین با استفاده از این روش پلاستیک ذوب شده یا تار می شود.

مرحله 5: اجرای چرخه تمیز کردن خود لباسشویی

اجرای چرخه تمیز کردن خود لباسشویی

همانطور که ممکن است تصور کنید ، همه چیزهایی که در پخش کننده و فیلتر جمع می شوند نیز می توانند در ماشین لباسشویی دستگاه شما مشکل ایجاد کنند. بیشتر واحدها دارای چرخه خاصی هستند که مخصوص تمیز کردن چیلیک (دیگ لباسشویی)طراحی شده است. این کار را یک بار در ماه انجام دهید ، تمام تجمع و باقی مانده مواد شوینده ناخواسته را از بین می برد تا درام شستشو را در بهترین حالت نگه دارید.

 • درام را خالی کنید ، سفید کننده مایع کلر ، پاک کننده پودر یا تمیز کننده وان را به مخزن شوینده اضافه کنید. در این زمان نباید از مواد شوینده استفاده شود. کشو جا پودری  را ببندید.
 • “Tub Clean” یا تنظیم چرخه مناسب و “Start” را انتخاب کنید.
 • در پایان چرخه ، قبل از باز کردن درب ، اجازه دهید ماشین لباسشویی خنک شود زیرا با بالاترین دما شستشو داده است. سپس ، اطراف دهانه درب ماشین لباسشویی را تمیز کنید ، با یک حوله آب بندی و شیشه را ببندید تا رطوبت را از بین ببرد.
 • درب را باز بگذارید تا تهویه شود و داخل لباسشویی خشک شود.
 • اگر دستگاه شما دارای ویژگی “تمیز کردن وان” نیست ، دستورالعمل های بالا را دنبال کنید ، اما دستگاه را در داغترین چرخه و به علاوه یک شستشو اضافی اجرا کنید.

مرحله 6: افزایش طول عمر قطعات لباسشویی

افزایش طول عمر قطعات لباسشویی

این که آیا دستگاه شما کد خطا را نمایش می دهد یا فقط متوجه مشکلاتی در تخلیه آب ، لرزش زیاد ،شستشوی طولانی تر از زمان معمول  ، لباس های خیس پس از چرخش نهایی یا مکث های عجیب در چرخه شستشو می شوید ، ممکن است فیلتر پمپ تخلیه مسدود شده باشد. با تمیز کردن منظم فیلتر می توانید به راحتی از این مشکلات جلوگیری کرده یا آن را برطرف کنید.

برای صرفه جویی در ساییدگی و پارگی ، همیشه در انتخاب سرعت چرخش مناسب برای بار شستشو شده دقت کنید. سرعت بیشتر به معنای خشک شدن لباس ها است اما ممکن است عمر دستگاه را کوتاه کند.

 • فیلتر پمپ تخلیه که در پشت درب کوچکی در قسمت پایین/جلوی ماشین لباسشویی قرار دارد باید هر چند هفته یکبار تمیز شود. وظیفه فیلتر این است که موها ، پرزها ، تکه های پارچه و دیگر وسایل اضافی را به دام بیندازد. برای اطمینان از تخلیه سریع آب کثیف دستگاه ، باید فیلتر را برداشته و این اشیا را خارج کنید. ممکن است بخواهید از دستکش استفاده کرده و فیلتر را قبل از قرار دادن مجدد در دستگاه ، در آب شفاف بشویید.

مرحله 7: در صورت بروز مشکلات چه باید کرد

اگر تمام دستورالعمل ها را دنبال کرده اید و با نظافت منظم از دستگاه خود مراقبت کرده اید و با این وجود هنوز کدهای خطا  را دریافت می کنید ، ممکن است قبل از تماس با یک تکنسین تعمیر ، خودتان بتوانید مشکل را برطرف کنید. برای تشخیص وضعیت خود با عملکرد مناسب ، دفترچه تشخیص عیب  شرکت سازنده را بررسی کنید. هرگونه کد خطا یا علائم را بنویسید ، بنابراین حتی اگر نتوانید مشکل را خودتان برطرف کنید ، خدمات کارا امداد می تواند مشکل را سریعتر مشخص کند.

اقدامات مربوط به داشتن یک ماشین لباسشویی با کارایی بالا

 • برنامه ریزی کنید که چرخه های شستشو طولانی تر از چرخه های سنتی بارگذاری بالا باشد. استفاده از آب کمتر باعث صرفه جویی در هزینه می شود اما برای تمیز کردن لباس ها به زمان بیشتری نیاز است. همچنین زمان خشک شدن را کاهش می دهد زیرا سرعت چرخش زیاد آب کمتری روی لباس می گذارد.
 • گاهی اوقات از شستشو با آب گرم استفاده کنید تا مقداری از کف  باقی مانده  را از بین ببرید.
 • مطمئن شوید که بعد از هر بار بارگیری همه لباس ها را برداشته اید. اقلام کوچک می توانند به راحتی در سبد به دام افتاده و منجر به رشد کپک و باکتری شوند.
 • حتماً نرم کننده مایع پارچه را با آب (1: 6) رقیق کنید یا آن را کاملاً از بین ببرید. محصولات تجاری معمولاً چسبناک بوده و به مهر و موم درب ، پخش کننده مواد شوینده و درام داخلی پایبند هستند. یک بطری نرم کننده از قبل مخلوط شده و نرم شده به تنظیم استفاده و کاهش مشکلات کمک می کند.
 • برای اطمینان از متعادل بودن بار ، بین اقلام کوچک و بزرگ متناوب عمل کنید.

ترفند های استفاده از ماشین لباسشویی با کارایی بالا

 • از پاک کننده های ساینده یا اسفنج/پارچه برای پاک کردن فضای داخلی یا خارجی ماشین لباسشویی خود استفاده نکنید. با این کار دستگاه شما خراشیده و آسیب می بیند.
 • اجسام سبک را شستشو ندهید زیرا دستگاه بار خارج از تعادل را احساس می کند و متوقف می شود. حتی اگر چرخه شستشورا کامل کند ، لباس همچنان مرطوب خواهد بود زیرا خشک کن بی اثر خواهد بود.
 • سعی نکنید هنگام چرخه شستشو ، آن را متوقف کنید. شما نمی توانید لباس ها را در وسط چرخه مانند یک ماشین درب از بالا اضافه کنید(مخصوص لباسشویی های مدرن امروزی).
 • در حین چرخه شستشو ، وسایل و کلیدهای دیگر را در جیب خود قرار ندهید. این منجر به خرابی و آسیب می شود. همیشه قبل از شروع شستشو جیب ها را چک کنید.
 • زیپ ها را باز نگذارید زیرا ممکن است باعث چسبیدن لباس های دیگر یا آسیب به درب و درام داخلی شود.
 • حوله های سنگین یا ملحفه های تخت را به تنهایی شستشو ندهید زیرا این می تواند باعث ایجاد بار غیر متعادل شود. همیشه موارد کوچکتر را نیز در بار قرار دهید.

آیا ماشین لباسشویی شما مشکل دارد؟

بگذارید امروز آن را برطرف کنیم!

همین حالا درخواست تعمیر کنید

مراقبت از ماشین لباسشویی اتوماتیک ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد ، اما با پیروی از این مراحل ساده ، سرمایه گذاری شما برای سالهای آینده بدون مشکل ادامه خواهد داشت. اگر در مورد تعمیر لباسشویی سوالی دارید یا نیاز به بازدید از دستگاه دارید ، امروز با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا